Sphodromantis gastrica
Sphodromantis gastrica (modliszka gwinejska) to jeden z najpopularniejszych gatunków modliszek występujących w naszych domowych hodowlach. Osiąga on duże rozmiary (samiec 6,5 cm, samica 7 cm), a jego ubarwienie przybiera różne odcienie. Gatunek ten jest idealnym wyborem na pierwszą modliszkę. W naturze występuje w wschodniej Afryce. Samce żyją do 8 miesięcy (3 miesiące jako imago), a samice do 11 miesięcy (5 miesięcy).
Dlaczego to dobry wybór na pierwszą modliszkę?
Gatunek ten jest odporny na błędy hodowcy, chętnie poluje na każdy rodzaj owadów karmowych. Jest też gatunkiem dużym, co czyni go modliszką idealną do obserwacji.
Hodowla
Zacznijmy od rozmiarów pojemników hodowlanych. Wszystkie stadia trzymamy w pojemnikach co najmniej 2,5 krotność wielkości modliszki. Dla imago terrarium powinno mieć rozmiary (minimalne) 20x20x20. Temperatura powinna wynosić od 24-28 stopni Celsjusza z niewielkimi spadkami w nocy. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 50-70% (najlepiej spryskiwać pojemniki co 2-3 dni w zależności od wilgotności podłoża). Ścianki oraz górę terrarium należy przymocować korek, siatkę tynkarską, moskitierę lub firankę, by umożliwić modliszce poprawne przechodzenie wylinki. Na podłoże najlepiej nadaje się włókno kokosowe. Wystrój nie powinien być zbyt gęsty, a gałęzie powinny być dostosowane do masy modliszki. Młode (l1, l2) karmimy Drosophila melanogaster oraz wylęgiem świerszcza. Starsze Drosophila hydei, młodymi świerszczami i mniejszymi molami woskowymi. Imago świerszczami, muchami i karaczanami ew. larwą mącznika młynarka lub drewnojada dla urozmaicenia diety. Już po 3-4 wylinkach można określić płeć. Odwłok samca składa się z 8 segmentów, a samicy z 6. Po linieniu na imago u samca skrzydła wystają 1 cm za odwłok, a samica jest masywna, a skrzydła nie wystają za odwłok jak u samca. Hodowla grupowa u tego gatunku nie jest możliwa.
Rozmnażanie
Tutaj mam niewielką wiedzę, ale postaram się cokolwiek napisać. Dojrzałość płciową gatunek ten osiąga w ciągu 2-3 tygodni od linienia na imago. Przed kopulacją należy samicę obficie nakarmić by zminimalizować ryzyko pożarcia samca przed kopulacją. Kopulacja może trwać do 18 godzin. Pierwsza ooteka pojawia się ok. tydzień po kopulacji, a kolejne w odstępie 2-4 tygodni. Ich ogólna liczba może dojść do nawet 8. Ooteki inkubujemy w temperaturze 27-30 stopni Celsjusza i wilgotności 60-70%. Spryskujemy co 2 dni. Inkubacja zazwyczaj trwa do 5 tygodni, czyli lekko ponad miesiąc. Z jednej ooteki otrzymujemy od 50 do aż 250 larw (młodych modliszek[larwy są mniejsze ale przypominają formę dorosłą]). Po wykluciu larwy mierzą 7 mm.
Zdjęcia
Komentarze
Prześlij komentarz